Zachowanie męża po zdradzie — na co przede wszystkim zwracać uwagę?
Zachowanie męża po zdradzie nie w każdym przypadku jest takie samo. Niektórzy mężczyźni okazują wyraźny chłód i odsuwają się od dotychczasowej partnerki, a inni, kierowani poczuciem winy, zasypują ją prezentami, trwając jednocześnie w dwóch lub kilku związkach. Z uwagi na te różnice warto wiedzieć, na co dobrze jest zwracać uwagę, gdy mamy podejrzenia o niewierność.
Po czym poznać, że mąż zdradza?
Zdrada małżeńska ma wiele twarzy i często ukrywa się pod pozorami codziennej rutyny. Jej odkrycie może być nagłym, bolesnym szokiem, który burzy fundamenty zaufania i wiary w relację. Skutki niewierności są długotrwałe, a odbudowanie związku wiąże się z miesiącami intensywnej pracy nad komunikacją, wyrażaniem emocji i zaufaniem, zazwyczaj przy udziale psychoterapeuty.
Praca nad związkiem jest bowiem procesem, który wymaga pełnego zaangażowania dwóch stron. Niestety, nawet gdy i partner, i partnerka wkładają w to całą swoją siłę, nie da się jasno odpowiedzieć na pytanie, czy wspólne przepracowanie problemu odniesie długotrwały efekt. Mierzymy się tutaj ze strefami emocjonalną i światopoglądową, które ewoluują w każdym człowieku w zależności od zdobywanych doświadczeń życiowych.
W przeważającej większości przypadków zdrada prowadzi do rozpadu małżeństwa, czy też związku partnerskiego, a nawet do długotrwałych problemów emocjonalnych u osoby zdradzonej — zwłaszcza w sytuacji, gdy długo żyje ona w nieświadomości. Pamiętaj jednak, że istnieją pewne mniej lub bardziej oczywiste oznaki, na które warto być szczególnie wyczulonym, ponieważ mogą one wskazywać na nielojalność partnera. Które z nich są najważniejsze?
Pierwsze oznaki zdrady męża
Zmiana zachowania
Małżonek może chętniej spędzać czas w samotności lub z innymi osobami i unikać aktywności, które wcześniej wykonywane były wspólnie z partnerką. W parze z tym przejawem idą często: większa dbałość o wygląd zewnętrzny, nowe aktywności poprawiające wygląd zewnętrzny i wzmacniające poczucie własnej wartości, krytyka prowadzenia domu lub wypełniania codziennych obowiązków, brak zainteresowania rozmowami o przyszłości, obniżenie zainteresowania seksem, a także brak zrozumienia. Osoba, która zdradza, wykazuje też większą obojętność lub irytację oraz reaguje negatywnie na prośby o uwagę czy wsparcie.
Istotne są również nagłe, niepokojące zmiany w nawykach. Do myślenia powinny skłaniać: zmiana rytuałów przed snem, nietypowy czas powrotu do domu i odmawianie lubianych wcześniej spotkań towarzyskich. Choć takie powtarzające się „anomalie” mogą być wynikiem wielu różnych czynników, np. problemów emocjonalnych, często sugerują zaangażowanie małżonka lub partnera w inną relację.
Wzmożona troska o wygląd
Jeśli Twój małżonek, który do tej pory nie przepadał za chodzeniem do fryzjera, barbera czy na siłownię, nagle zaczął bardziej o siebie dbać, a intensywnym treningom fizycznym oraz zmianą fryzury towarzyszą inne, nietypowe zachowania, nie trać czujności. Czerwona lampka powinna zapalić się również wtedy, gdy mąż lub partner, ni stąd, ni zowąd, zaczyna wymieniać garderobę i kupować różnego rodzaju dodatki, które wcześniej wcale mu się nie podobały.
Zwróć też uwagę na to, czy osoba, którą podejrzewasz o zdradę, zaczyna używać kosmetyków czy perfum w inny niż dotychczas sposób bądź tylko w niektórych sytuacjach. Czy stosuje je tylko przed wyjściem do pracy albo przed spotkaniem ze „znajomymi”, a gdy przygotowuje się do wyjścia z Tobą, wcale tego nie robi?
Małe kłamstewka
Wielu zdradzających małżonków czy też partnerów zaczyna stosować różne wybiegi i wymówki, aby uniknąć rozmów lub udzielić odpowiedzi na pytania w sposób mało konkretny czy wymijający. Partner może podawać fałszywe informacje dotyczące swojego czasu spędzanego w domu i poza nim, aby ukryć spotkania lub kontakty z innymi osobami. Zwracaj uwagę na to, czy jego słowa zgadzają się z wcześniejszymi wersjami wydarzeń.
Nietypowe rozmowy lub ukrywanie telefonu
Twoje podejrzenia mogą okazać się zasadne także w sytuacji, gdy Twój partner zaczyna ukrywać swój telefon lub zmienia hasło dostępu do niego, uniemożliwiając Ci dostęp do swoich wiadomości, historii połączeń telefonicznych czy aktywności w mediach społecznościowych. Co więcej, może on reagować nadmiernie nerwowo lub zniecierpliwieniem, gdy zaczynasz go obserwować lub próbujesz podpytać o zawartość jego komórki. To dotyczy również rozmów telefonicznych — Twój małżonek może kończyć połączenia lub zmieniać temat, kiedy wchodzisz do pomieszczenia.
Brak zaangażowania w związek
Brak zaangażowania w związek jest silnym sygnałem sugerującym możliwość zdrady. Objawia się to nie tylko fizycznym, lecz także emocjonalnym oddaleniem od partnera. Inne przejawy to m.in.:
- brak intymności — małżonek może unikać intymnych sytuacji lub nie wykazywać zainteresowania aktywnościami, które wcześniej były dla niego ważne w związku z seksem;
- obojętność emocjonalna, czyli brak zaangażowania emocjonalnego w rozmowy, planowanie przyszłości bez uwzględniania partnerki, mówienie „ja” zamiast „my”;
- nieobecność w relacji — możesz odczuwać, że partner jest „daleko” myślami, a swój czas i uwagę poświęca na aktywności niezwiązane z relacją;
- brak wychodzenia z inicjatywą — dotyczy to zarówno proponowania wspólnych wyjść towarzyskich, jak i rozmowy czy relacyjnej harmonii, a także podziału obowiązków domowych.
Dziwne wydatki
Nietypowe wydatki, szczególnie gdy nie towarzyszy im jasne uzasadnienie, są sygnałem alarmującym w relacji małżeńskiej. Mogą one wywołać poczucie niepokoju i prowokować do zadawania pytań dotyczących wiarygodności partnera oraz stabilności związku. Niewyjaśnione zmiany w gospodarowaniu budżetem najczęściej obejmują:
- nagłe wydatki na luksusowe prezenty, podróże lub restauracje, które nie pasują do ustalonego wcześniej budżetu lub stylu życia,
- nieuzasadnione braki w budżecie domowym, których partner nie potrafi wyjaśnić,
- tajemnicze opłaty widniejące na wyciągach bankowych lub w historii karty kredytowej,
- zakup dóbr osobistych, takich jak ubrania, biżuteria, kosmetyki, które wydają się być poza standardowymi potrzebami partnera.
Kiedy mąż zdradza — co robić?
- Zbierz dowody. Choć możesz samodzielnie sprawdzić telefon partnera, to zwykle takie czynności prowadzą do złych decyzji podejmowanych w emocjach i zaostrzenia konfliktu. Co więcej, jeśli podejrzewany o niewierność Cię „nakryje”, zacznie bardziej się pilnować, a Ty stracisz szansę na odkrycie prawdy. Pomocne może okazać się więc biuro detektywistyczne. Specjaliści doradzą Ci bez emocji i przeprowadzą profesjonalną obserwację osoby, ustalą jej harmonogram dnia, sprawdzą, z kim i gdzie się spotyka, a także zgromadzą dowody w postaci filmów oraz zdjęć.
- Zachowaj spokój. Unikaj podejmowania ważnych decyzji pod wpływem emocji. Jeśli czujesz się zdezorientowana lub przytłoczona sytuacją, skonsultuj się z psychoterapeutą, który wesprze Cię w trudnym czasie i podsunie dobre sposoby radzenia sobie z emocjami, takimi jak strach, smutek czy złość.
- Rozważ szczerą rozmowę. Jeśli masz wystarczająco solidne dowody, zastanów się, czy najlepszym rozwiązaniem nie będzie gra w otwarte karty, czyli poważna rozmowa z małżonkiem. Jeśli detektyw zgromadził wartościowe dowody, możesz ich użyć w jako element, który da ci przewagę w negocjacjach z małżonkiem lub partnerem.
- Pomyśl o przyszłości. Jeśli w waszym związku są dzieci, musisz mocno zastanowić się nad swoją przyszłością. Emocje są uzasadnione, ale mogą zagrozić młodszym członkom rodziny. Zazwyczaj to matka zostaje sama z dziećmi, a wizyty ojców są weekendowe. W życiu codziennym jest to męczące i frustrujące. Masz prawo do własnego życia i przestrzeni, której być może właśnie brakowało ci w kończącym się związku.
Pamiętaj też, że dzieci potrzebują obojga rodziców. To, że wasz związek zakończy się, a wasze dzieci będą z rozbitej rodziny i mocno odczują wasze kłótnie, awantury i wzajemne złośliwości, nie może powodować, że któraś ze stron będzie próbowała „przeciągać” dzieci na swoją stronę. Dzieci to odpowiedzialność za nie i wspólne dążenie do tego, aby wyrosły one na dobrych ludzi. Jeśli ojciec ma dobre relacje z dziećmi, nie powinien być „karany” za rozstanie czy też zdradę.
Podejmij decyzję. Sugerując się efektami rozmowy z partnerem i swoimi własnymi odczuciami, określ, co chcesz zrobić dalej. Nie zawsze rozstanie jest jedynym dobrym rozwiązaniem — niektórzy decydują się na wspólne odbudowanie relacji, jednak wymaga to czasu, pełnego zaangażowania, empatii i żelaznej woli.
Podsumowanie — zachowanie męża po zdradzie
Zachowanie męża po zdradzie różni się w zależności od wielu czynników, w tym m.in. od osobowości, wyznawanych wartości, stanu emocjonalnego, występowania poczucia winy, długości i jakości trwającego związku czy chęci naprawy relacji. Warto wiedzieć również, że nie każda osoba ukrywa niewierność latami. Niektórzy partnerzy przyznają się do tego, co zrobili od razu, a inni wyrzucają to z siebie pod „ostrzałem” pytań. Pamiętaj, że jeśli nie masz pewności co do tego, czy Twoje podejrzenia są zasadne, pomóc może Ci prywatny detektyw, który nie tylko znajdzie rozwiązanie trudnej sytuacji, lecz także udzieli wsparcia emocjonalnego.